Terasy

NOVÝ WEB SPECIALIZOVANÝ JEN NA TERASY!!

Pro objednání levných terasových prken klikněte zde: dřevěné terasy

Dřevěná terasa rozšíří obytný prostor o příjemnou venkovní část a v současné době se stává téměř samozřejmou součástí domů a chat.

ČASTÉ DOTAZY:

1/ Je lepší terasa kamenná nebo dřevěná?

Správná odpověď samozřejmě neexistuje, záleží na vkusu a možnostech každého. Terasa z kamene nebo dlažby vyžaduje odstranění zeminy do hloubky, vyrovnání terénu, zasypání štěrkem a zhutnění podkladu, podle dalšího použitého materiálu pak i vrstvu betonu.

Dřevěnou terasu je možné postavit kdekoliv,a to bez složitých úprav terénu. Překážkou není ani nerovnost nebo převýšení, ta se dá upravit pomocí zemních vrutů nebo patek.

Výhodou dřevěné terasy je také stále příjemná teplota, i v parných dnech se po ni dá chodit  bosýma nohama.

2/ Pokud se rozhodnu pro dřevěnou terasu, jaký materiál je nejlepší?

Opět záleží na tom, kdo má jaké požadavky a co od terasy očekává. Důležitá je otázka trvanlivosti. Tu nejlépe splňují exotické dřeviny, je však potřeba dát velký pozor na montáž. S tou si nejlépe poradí odborná firma, která má zkušenosti,protože exotické dřevo je velmi tvrdé, vzniká v něm velké pnutí a při neodborné pokládce vzniká nebezpečí zkroucení a vytržení z podkladního roštu. Z pohledu financí je exotické dřevo ve vyšší cenové hladině. V tomto ohledu může velmi dobře zastoupit terasa z evropského modřínu. Je to osvědčený materiál používaný u nás po staletí, cenově podstatně dostupnější a při dobré pokládce vydrží dlouhou dobu.

3/ Potřebuji pod dřevěnou terasu konstrukci?

V každém případě ano. Pod terasovými prkny je potřeba mít rošt z hranolů aby se minimalizoval bezprostřední kontakt dřeva s půdou a aby bylo zajištěné odvětrávání. Pod rošt je potřeba dát vrstvu  štěrku a na něj betonové dlaždice, které roznesou váhu nebo konstrukci upevnit na zemní vruty nebo kotvy aby se zamezilo hromadění vody a zároveň zajistilo dobré větrání. Podkladní konstrukce musí být ze stejné dřeviny jako vrchní terasa, protože každé dřevo jinak reaguje na povětrnostní vlivy a také má jinou životnost.

Něco málo o modřínu

Modřínové dřevo je polotvrdé, tvrdší než smrkové nebo borové. Je pevné a trvanlivé, odolné proti hnilobě, proto se používalo např. na stožáry, důlní podpěry, pilíře apod.Modřín má dobré mechanické vlastnosti a je to nejodolnější evropské dřevo. Bělová vrstva je světle žlutohnědá, jádro přechází  až do krásné červenohnědé barvy.

Na vzduchu a po napuštění tmavne. Texturu (kresba letokruhů) má hustší než smrk a vyniká krásou mnoha drobných, většinou dobře zarostlých součků. Dobře se obrábí, nezalepuje nástroje a dobře přijímá lepidla i napouštění. Ideální je na výrobu srubových domů, používá  se na konstrukce,jako terasová prkna, k výrobě šindelů, masivního nábytku, schodů, zábradlí, obložení apod.